| Standards Met: | BS 7671, BS EN 61009-1, EN 50022 |
|---|---|
| Range: | Sentry |
| Circuit Breaker Type: | RCBO |
| Overall Dimensions: | 18 x 76 x 118mm |
| Brand: | MK Electric |
| Overall Depth: | 118mm |
| Overall Length: | 18mm |
| Reset Actuator Type: | Toggle Switch |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Number of Poles: | 1 |
| Trip Sensitivity: | 30mA |
| Tripping Characteristics: | Type C |
| Overall Width: | 76mm |
| Current Rating: | 16A |
| Voltage Rating: | 110 → 253V ac |
| Earth Leakage Protection Type: | AC |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 6 kA |
| Rated AC Voltage: | 230V |
| Terminal Contact Type: | Screw |

