| Gender: | Male |
|---|---|
| Width: | 25mm |
| Brand: | Souriau |
| For Use With: | Quick Mating PCB Connector |
| Length: | 16.2mm |
| Housing Material: | Glass Filled Thermoplastic |
| Series: | SMS |
| Mounting Type: | Cable Mount |
| Number Of Contacts: | 3 |
| Number Of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 5.8mm |

