| Colour: | Black |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Interior Diameter: | 19.1mm |
| Brand: | Flexicon |
| Length: | 50m |
| IP Rating: | IP66, IP67, IP68, IP69K |
| Nominal Diameter: | 25mm |
| Maximum Operating Temperature: | +120°C |
| Outer Diameter: | 25mm |
| Minimum Bend Radius: | 50 mm |
| Standards Met: | CE Compliant, REACH Compliant, RoHS Compliant, UL Listed |
| Series: | FPAS |
| Conduit Type: | Flexible |
| Material: | Plastic |

