| Colour: | Blue |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Interior Diameter: | 26.5mm |
| Brand: | Flexicon |
| Length: | 30m |
| IP Rating: | IP67, IP68, IP69 |
| Nominal Diameter: | 32mm |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Outer Diameter: | 33.1mm |
| Minimum Bend Radius: | 140 mm |
| Standards Met: | CE, ibs, IEC EN 61386 |
| Coating Material: | PVCu Spiral |
| Series: | LPCBU |
| Conduit Type: | Flexible |
| Material: | PVC |

