| Colour: | Black |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Interior Diameter: | 35.4mm |
| Brand: | Flexicon |
| Length: | 10m |
| IP Rating: | IP66, IP67, IP68, IP69 |
| Nominal Diameter: | 40mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Outer Diameter: | 41.8mm |
| Minimum Bend Radius: | 175 mm |
| Standards Met: | CE Compliant, Lloyds Register of Shipping Type Approval, RoHS Compliant |
| Coating Material: | PVC |
| Series: | LTP |
| Conduit Type: | Flexible, Liquid Tight |
| Material: | Galvanised Steel |

