| Colour: | Black |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Interior Diameter: | 16.2mm |
| Brand: | PMA |
| Length: | 10m |
| IP Rating: | IP66 |
| Nominal Diameter: | 20mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Outer Diameter: | 21.2mm |
| Minimum Bend Radius: | 40 mm |
| Series: | PECO |
| Conduit Type: | Contractor Pack |
| Material: | Plastic |
Quick Details
Specifications
IP66, halogen-free flexible conduit Contractor packs, each comprising 10 metres of Ecoflex conduit, 10 straight fittings, 10 locknuts
Self extinguishing
Resistant to: fuels, mineral oils, lubricants, alkalis, and most common solvents
Operating temp. -30°C to +105°C for polypropylene, -40°C to +105°C for polyamide
Self extinguishing
Resistant to: fuels, mineral oils, lubricants, alkalis, and most common solvents
Operating temp. -30°C to +105°C for polypropylene, -40°C to +105°C for polyamide

