| Colour: | Black |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Interior Diameter: | 36mm |
| Brand: | Altech |
| Length: | 25m |
| IP Rating: | IP65, IP68 |
| Nominal Diameter: | 37mm |
| Maximum Operating Temperature: | +120°C |
| Outer Diameter: | 42.4mm |
| Minimum Bend Radius: | 90 mm |
| Standards Met: | DIN EN ISO 8580, FMVSS 302, RoHS Compliant, UL 94, UL Listed |
| Series: | 120 |
| Conduit Type: | Flexible |
| Material: | Plastic |
Quick Details
Specifications
Corrugated Polyamide tubes are suitable for various wire covering applications including engine compartment and switch cabinet applications. Available in a wide variety of sizes, this non-metal conduit provides confidence anywhere it is installed. All models are highly reliable and excellent quality.
Parallel corrugated
Bending radious varies per tube (13 up to 100)
Material: Polyamide
Length: 50m
Parallel corrugated
Bending radious varies per tube (13 up to 100)
Material: Polyamide
Length: 50m

