| Colour: | Black |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Interior Diameter: | 26.7mm |
| Brand: | Kopex |
| Length: | 10m |
| IP Rating: | IP67 |
| Nominal Diameter: | 32mm |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Outer Diameter: | 34mm |
| Minimum Bend Radius: | 65 mm |
| Coating Material: | Kraft Paper & Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Series: | PHT |
| Conduit Type: | Pliable |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
These robust black pliable conduits give excellent EMI screening, mechanical protection, chemical resistance and a range of operating temperatures to suit your requirements. Constructed from a double layer of lead coated steel with a Kraft paper inner, they offer Limited Fire Hazard (LFH) low toxicity and have the added benefit of a zero halogen cover.
IP67 (with Fittings)
Crush resistant to BS4607 Pt. 3
IP67 (with Fittings)
Crush resistant to BS4607 Pt. 3

