| Thread Size: | M20 |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 16mm |
| Minimum Cable Diameter: | 8mm |
| Minimum Operating Temperature: | -50°C |
| Brand: | Prysmian |
| Kit Includes: | Flat Washer, Gland, Lock Nuts, Seal, Seal Housing, Shroud, Washer |
| IP Rating: | IP66 |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| Series: | AXT20 |
| Number of Cores: | 1 |
| Number of Pieces: | 7 |
| Material: | Brass |
Quick Details
Specifications
AXT brass gland kit for flexible armoured cables in indoor and outdoor applications. The kit comprises 2 glands complete with locknut, washers, earth tag and PVC shroud.
Suitable for indoor and outdoor applications
Ideal for use with CY or SY cable
Fast and easy to install
Zero halogen
IP66/IP68 seal
High strength
Suitable for indoor and outdoor applications
Ideal for use with CY or SY cable
Fast and easy to install
Zero halogen
IP66/IP68 seal
High strength

