| Thread Size: | M10 |
|---|---|
| Length: | 10mm |
| Structural Element Type: | Strut Profile |
| Brand: | Bosch Rexroth |
| Connector Type: | Miter Bracket |
| Product Family: | Bosch Rexroth |
| Product System: | MGE |
| Fits Strut Profile: | 45 mm, 50 mm |
| Fits Groove Size: | 10mm |
| Material: | Galvanised Steel |
Quick Details
Specifications
Connects at 90°, strut profiles which are sawn off at a 45° angle, for example doors. Profile end caps therefore are not required
Fasteners included
Available for joining 6 to 6, 8 to 8 and 10 to 10mm groove strut profiles

