| Threaded/Unthreaded: | Threaded |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -30°C |
| Diameter: | 49.5mm |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Plug Type: | Blanking |
| Thread Size: | M40 |
| Hazardous Area Certification: | ATEX |
| Brand: | Lapp |
| IP Rating: | IP68 |
| Material: | Nickel Plated Brass |
Quick Details
Specifications
The Skindicht BL-M ATEX Brass blanking plug is a nickel plated brass blanking plug ATEX with a guiding notch ( recess ) for the O Ring and Metric connection thread in accordance with EN 50262 to ensure the required protection class is maintained for any holes that are not in use.
Body - Nickel plated brass
O Ring - NBR
Body - Nickel plated brass
O Ring - NBR

