| Thread Size: | M23 |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 9mm |
| Colour: | Grey |
| Minimum Cable Diameter: | 7.5mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Amphenol |
| Locknut Included: | No |
| IP Rating: | IP67 |
| Maximum Operating Temperature: | +130°C |
| Series: | MotionGrade |
Quick Details
Specifications
From Amphenol, this Flexgrip backshell is for use with A Series MotionGrade M23 connectors, and maintains an IP67 level of protection while providing strain relief.

