| Thread Size: | PG29 |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 23mm |
| Colour: | Metallic |
| Minimum Cable Diameter: | 21mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Lapp |
| Locknut Included: | Yes |
| IP Rating: | IP65 |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Series: | SKINDICHT? |
| Material: | Nickel Plated Brass |
Quick Details
Specifications
The nickel plated brass cable gland from Lapp offer you reliable bending and anti-kink protection along with strain relief.
Features and benefits Reliable bending and anti-kink protection
IP65 rating
Operating temperature of -20° and +80°C
Thread sizes from PG7 to PG42
Wide clamping range
High strain relief
Robust
High degree of protection
Features and benefits Reliable bending and anti-kink protection
IP65 rating
Operating temperature of -20° and +80°C
Thread sizes from PG7 to PG42
Wide clamping range
High strain relief
Robust
High degree of protection

