| Thread Size: | PG29 |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 26mm |
| Colour: | Metallic |
| Minimum Cable Diameter: | 16mm |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | SIB |
| Locknut Included: | Yes |
| IP Rating: | IP68 |
| Maximum Operating Temperature: | +100°C |
| Series: | SIB-TEC |
| Material: | Nickel Plated Brass |
Quick Details
Specifications
The SIB IP68 sealed, nickel plated brass cable glands have a PG thread and a rating of IP68
Operating temperature of -40°C to +100°C IP68
Cable diameter of 2.5mm to 26mm
Operating temperature of -40°C to +100°C IP68
Cable diameter of 2.5mm to 26mm

