| Colour: | Yellow |
|---|---|
| Features: | Corrosion Resistant |
| Bore Diameter: | 20mm |
| Brand: | Tente |
| Bore Length: | 60mm |
| Load Capacity: | 1600kg |
| Wheel Diameter: | 200mm |
| Wheel Width: | 50mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
Quick Details
Specifications
Heavy duty wheels from Tente. Made with polyurethane tyres and aluminium wheel centre. These wheels from Tente also have precision ball bearings. Available in a range of sizes to suit most application needs.

