| Colour: | Brown |
|---|---|
| Features: | Casted, Corrosion Resistant |
| Bore Diameter: | 15mm |
| Brand: | Tente |
| Bore Length: | 40mm |
| Tyre Material: | PUR |
| Tyre Type: | Solid |
| Load Capacity: | 700kg |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Wheel Width: | 40mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Cast Iron |
Quick Details
Specifications
Support Wheel
Wheel centre made of steel
Tread made of Polyurethane, casted
Precision ball bearings, sealed

