| Colour: | Black, Red |
|---|---|
| Bore Diameter: | 25.4mm |
| Brand: | Guitel |
| Bore Length: | 51mm |
| Tyre Material: | Rubber |
| Tyre Type: | Solid |
| Load Capacity: | 125kg |
| Wheel Diameter: | 268mm |
| Wheel Width: | 57mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | PP |
Quick Details
Specifications
Black solid rubber tyre with red polypropylene centre
Plain bearings
Light to medium duty applications e.g. rotary mowers, floor cleaners, sack barrows, truck and trolley applications

