| Colour: | Grey |
|---|---|
| Features: | Non-Marking |
| Bore Diameter: | 12mm |
| Brand: | Guitel |
| Bore Length: | 30mm |
| Tyre Material: | Rubber |
| Tyre Type: | Solid |
| Load Capacity: | 60kg |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Wheel Width: | 26mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | PP |
Quick Details
Specifications
Grey polypropylene copolymer wheel with non-marking grey rubber tyre.
Symmetrical hub with smooth hole.
Designed for silent light handling.
Do not mark floors.

