| Colour: | Black, White |
|---|---|
| Bore Diameter: | 12mm |
| Brand: | Guitel |
| Bore Length: | 36mm |
| Tyre Type: | Solid |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 50kg |
| Wheel Diameter: | 150mm |
| Wheel Width: | 38mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | PP |
Quick Details
Specifications
Ivory polypropylene copolymer wheels with non-marking black rubber tyre.
Offset hub with smooth hole.
Bearing strip with diamond profile in relief.
Designed for light handling (lawn mowers, gardening equipment, hand trucks, compressors etc.).

