| Colour: | White |
|---|---|
| Features: | Quiet Operation |
| Bore Diameter: | 12mm |
| Brand: | Tente |
| Bore Length: | 44mm |
| Tyre Material: | Polyamide |
| Tyre Type: | Solid |
| Load Capacity: | 320kg |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Wheel Width: | 36mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | Rubber |
Quick Details
Specifications
Shock absorbing wheels from Tente. This wheel has a solid rubber centre which reduces noise and shocks.
Composite Polyamide & Rubber shock-absorbing construction
Roller bearing hub
44mm hub width (8mm bore size)
Wheel width 36mm
Solid tyre
Noise reducing
Composite Polyamide & Rubber shock-absorbing construction
Roller bearing hub
44mm hub width (8mm bore size)
Wheel width 36mm
Solid tyre
Noise reducing

