| Features: | Abrasion Resistant, Corrosion Resistant, Low Starting Resistance |
|---|---|
| Bore Diameter: | 25mm |
| Brand: | Guitel |
| Bore Length: | 60mm |
| Tyre Material: | PUR |
| Tyre Type: | Solid |
| Load Capacity: | 1200kg |
| Wheel Diameter: | 250mm |
| Wheel Width: | 50mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Cast Iron |
Quick Details
Specifications
Suitable for heavy loads, these castors have a high resistance to wear.
High-Resistance
Machined Mechanical Cast Iron Wheel
Polyurethane tyre
Symmetrical Hub with Enclosed Precision Ball Bearings.
Effortless Rolling
High-Resistance
Machined Mechanical Cast Iron Wheel
Polyurethane tyre
Symmetrical Hub with Enclosed Precision Ball Bearings.
Effortless Rolling

