| Thread Size: | 13mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Corrosion Resistant, Non-Marking |
| Brand: | Tente |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 100kg |
| Weight Class: | Medium Duty |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Application: | Institutional |
| Wheel Width: | 32mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 137mm |
| Mounting Type: | Single Bolt |
Quick Details
Specifications
Tente Series 5370 LEVINA single wheel bolt-hole castors are manufactured from high grade synthetic materials that are generally resistant to all detergents and disinfectants currently available. The castors incorporate a double ball bearing precision swivel head, and grey TENTEprene (thermoplastic rubber) non-marking tyre. M10 bolts are included with the LEVINA castors which can be removed without removing the castor wheel. The polypropylene wheel castors can accept a static load of 200kg, and a dynamic load of 100kg.
Solid castor housing that guarantees long life
High quality tread materials ensure exceptional castor rolling properties
Short castor brake pedal offers easy operation and smaller swivel radius
Smooth surface making the castor design easy to clean
Modern castor design enhancing products that they are used with
Solid castor housing that guarantees long life
High quality tread materials ensure exceptional castor rolling properties
Short castor brake pedal offers easy operation and smaller swivel radius
Smooth surface making the castor design easy to clean
Modern castor design enhancing products that they are used with

