| Thread Size: | 13mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Corrosion Resistant |
| Brand: | Tente |
| Tyre Material: | PUR |
| Load Capacity: | 110kg |
| Weight Class: | Medium Duty |
| Wheel Diameter: | 125mm |
| Application: | Institutional |
| Wheel Width: | 20mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 143mm |
| Mounting Type: | Single Bolt |
| Includes Brake: | Yes |
Quick Details
Specifications
Tente Series 5940 LINEA double-wheel bolt-hole castors are manufactured from high grade synthetic materials and incorporate a double ball bearing precision swivel head, and grey polyurethane tyre. M10 bolts may be used with the castors which can be removed without removing the castor wheel. The polyamide LINEA castors, incorporating a polyurethane tread, can accept a static load of 200kg, and a dynamic load of 100kg, and the design enables furniture of a lower height to be moved more easily across softer surface flooring, providing comfort and safety for patients.
Two precision ball bearings within swivel head, offering an effective, easy castor swivel action
Two precision ball bearings within swivel head, offering an effective, easy castor swivel action

