| Thread Size: | 12mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Abrasion Resistant, Quiet Operation, Shock Absorbing |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 150kg |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 40mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 129mm |
| Mounting Type: | Single Bolt |
Quick Details
Specifications
These blue elastic rubber castors with a polyamide core are non-marking and run smooth and silent. They have an excellent resistance to shocks and abrasion.
Hardness: 70±5 Shore
Temperature range: -20 to +70°C
Smooth and silent running, non-marking
Elastic blue rubber tyre
Single bolt hole
Wheel series LB
Stainless steel fork material
Hardness: 70±5 Shore
Temperature range: -20 to +70°C
Smooth and silent running, non-marking
Elastic blue rubber tyre
Single bolt hole
Wheel series LB
Stainless steel fork material

