| Fixing Centres: | 80 x 60mm |
|---|---|
| Rotation: | Braked Swivel |
| Features: | Abrasion Resistant, Non-Marking, Quiet Operation, Shock Absorbing |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 150kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 40mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 129mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 102 x 83mm |
| Fixing Hole Size: | 8mm |
Quick Details
Specifications
Often used within the food industry and similar environments, these plate-mounted blue elastic rubber tyre castors offer excellent smooth running characteristics, high abrasion resistance and shock absorbing propoerties. The tyres are non-marking, and the castors are RoHS-compliant and available in various sizes to suit a number of load applications.
Hardness 70 ±5, Shore A
Wheel series LB
Hardness 70 ±5, Shore A
Wheel series LB

