| Fixing Centres: | 48 x 38 x 48 x 38mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Brand: | Tente |
| Tyre Material: | Thermoplastic Rubber |
| Load Capacity: | 45kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Wheel Diameter: | 50mm |
| Application: | Institutional |
| Wheel Width: | 18mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 69mm |
| Includes Brake: | No |
| Fixing Plate Dimensions: | 60 x 60mm |
| Fixing Hole Size: | 6.3mm |

