| Fixing Centres: | 80 x 60mm |
|---|---|
| Rotation: | Fixed |
| Brand: | Tente |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 100kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 125mm |
| Weight Class: | Medium Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 37mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 155mm |
| Includes Brake: | No |
| Fixing Plate Dimensions: | 103 x 85mm |
| Fixing Hole Size: | 9mm |
Quick Details
Specifications
Polypropylene wheel centre
Zinc chromated metal work

