| Fixing Centres: | 80 x 60mm |
|---|---|
| Rotation: | Fixed |
| Features: | Quiet Operation |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 100kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Weight Class: | Medium Duty |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 35mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 130mm |
| Includes Brake: | No |
| Fixing Plate Dimensions: | 105 x 80mm |
| Fixing Hole Size: | 9mm |
Quick Details
Specifications
Handling castors with plate, pivoting or fixed, with standard black rubber full tyre, wheel body in black polypropylene black co-polymer, smooth hole. Pivot on one or two crown bearings depending on part number.
Zinc plated threadguard.
Applications: standard handling on industrial surfaces.

