| Fixing Centres: | 75 x 45mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Non-Marking, Quiet Operation |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 80kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Institutional |
| Wheel Width: | 32mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 137mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 93 x 64mm |
| Fixing Hole Size: | 8.5mm |

