| Fixing Centres: | 80 x 60mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Corrosion Resistant, Easy to Clean, Low Rolling Resistance, Shock Absorbing |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | Polyamide |
| Load Capacity: | 200kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 40mm |
| Hub Bearing Type: | Plain Bore |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 129mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 102 x 83mm |
| Fixing Hole Size: | 8mm |
Quick Details
Specifications
Plate mounted
Non-marking wheels; forks pressed steel; electro-zinc plated, white passivate finish
RoHS compliant
Minimal rolling resistance
Excellent resistance to shock, abrasion and corrosion
Easy to clean
Wheel series P

