| Fixing Centres: | 80 x 60mm |
|---|---|
| Rotation: | Fixed |
| Features: | Corrosion Resistant |
| Brand: | Tente |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 70kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 80mm |
| Weight Class: | Light Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 35mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 108mm |
| Includes Brake: | No |
| Fixing Plate Dimensions: | 100 x 85mm |
| Fixing Hole Size: | 9mm |
Quick Details
Specifications
Non-marking castors with a solid rubber tyre. These castors have a stainless steel body with double ball bearing, rotating head. Tente's polyamide castors are suited to a variety of industrial applications and use universal fittings to aid alteration and assembly. Available as locking and non-locking.
Polypropylene wheel centre
Non-marking, solid rubber tread
Stainless steel roller bearing
Stainless steel fork material
Polypropylene wheel centre
Non-marking, solid rubber tread
Stainless steel roller bearing
Stainless steel fork material

