| Fixing Centres: | 105 x 80mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Corrosion Resistant, Easy to Clean, Low Rolling Resistance, Shock Absorbing |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | Polyamide |
| Load Capacity: | 500kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 125mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 45mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 172mm |
| Includes Brake: | No |
| Fixing Plate Dimensions: | 135 x 110mm |
| Fixing Hole Size: | 10mm |
Quick Details
Specifications
Heavy gauge pressed steel bracket and top plate
Easy running under very heavy load capacity
Swivel type have a taper roller bearing and single thrust bearings with groove nipple and hard seal
Wheel series P

