| Terminated/Unterminated: | Unterminated |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 50 Ω |
| Reel Length: | 25m |
| Brand: | CAE Groupe |
| Outer Diameter: | 10.8mm |
| Attenuation: | 26.6 dB/100 m @ 1 GHz |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant, Self-extinguishing |
| Coaxial Type: | RG214U |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Black |
| Connector A: | Unterminated |
| Connector B: | Unterminated |
Quick Details
Specifications
The RG214/U Coaxial Cable is designed for high frequency signals and network infrastructure.
Features and Benefits
High frequency data transmission cable
Silver plated copper core
Solid polyethylene dielectric
2 x silver plated copper braids
Flexible cable
Features and Benefits
High frequency data transmission cable
Silver plated copper core
Solid polyethylene dielectric
2 x silver plated copper braids
Flexible cable

