| Rotation: | Braked Swivel |
|---|---|
| Features: | Abrasion Resistant, Quiet Operation, Shock Absorbing |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 450kg |
| Wheel Diameter: | 250mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Wheel Width: | 50mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | Polyamide |
| Includes Brake: | Yes |
Quick Details
Specifications
Suitable for use on medium to poor surfaces
Pressed steel centre with roller hub bearing
Black rubber tyre
Wheel series B

