| Fixing Centres: | 105 x 80mm |
|---|---|
| Rotation: | Braked Swivel |
| Features: | Abrasion, Shocks, Hygienic, High Resistance to Corrosion, Smooth, Noiseless Running |
| Brand: | LAG |
| Tyre Material: | PUR |
| Load Capacity: | 450kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Wheel Diameter: | 200mm |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 20mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Polyamide 6 |
| Overall Height: | 249mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 135 x 110mm |

