| Fixing Centres: | 105 x 80mm |
|---|---|
| Rotation: | Braked Swivel |
| Features: | Impact Resistant |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 200kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 200mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 50mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | Steel |
| Overall Height: | 244mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 135 x 110mm |
| Fixing Hole Size: | 11mm |
Quick Details
Specifications
Handling castors with pressed steel frame. Pivot on two bearing crowns and feature shiny, zinc-plated protection.
Wheel with full black rubber tyre, zinc-plated steel body, roller bearings and bolted shaft.
Applications: handling with risk of side impacts.

