| Fixing Centres: | 105 x 80mm |
|---|---|
| Rotation: | Braked Swivel |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | Rubber |
| Load Capacity: | 175kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Wheel Diameter: | 160mm |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 41mm |
| Hub Bearing Type: | Roller Bearing |
| Hub Material: | PP |
| Overall Height: | 196mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 135 x 110mm |
| Fixing Hole Size: | 11mm |
Quick Details
Specifications
These castors support loads of 175 to 200 kg. As with other plated handling castors, these castors feature a rubber tyre and wheel body in black polypropylene copolymer. Pivot on two crown bearings.
Black tyre for wheels ? 160 mm and white for wheels ? 200 mm.
Zinc plated threadguard.
Applications: standard handling on industrial surfaces.

