| Fixing Centres: | 105 x 80mm |
|---|---|
| Rotation: | Braked Swivel |
| Features: | Abrasion Resistant, Corrosion Resistant |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | Polyamide |
| Load Capacity: | 400kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Wheel Diameter: | 150mm |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 40mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Polyamide |
| Overall Height: | 195mm |
| Includes Brake: | Yes |
| Fixing Plate Dimensions: | 135 x 110mm |
| Fixing Hole Size: | 11mm |
Quick Details
Specifications
Handling castors with white one-piece polyamide 6.6 wheels. Mounting made from pressed steel. Pivot on two crown bearings. Mounting has shiny zinc-plated guard.
Applications: standard handling on hard surfaces in good condition, and requiring good resistance to hydrocarbons and abrasion.

