| Fixing Centres: | 160 x 120mm |
|---|---|
| Rotation: | Swivel |
| Features: | Abrasion Resistant, Corrosion Resistant, Impact Resistant |
| Brand: | Guitel |
| Tyre Material: | PUR |
| Load Capacity: | 1200kg |
| Number of Fixing Holes: | 4 |
| Weight Class: | Heavy Duty |
| Wheel Diameter: | 250mm |
| Application: | Industrial |
| Wheel Width: | 60mm |
| Hub Bearing Type: | Ball Bearing |
| Hub Material: | Cast Iron |
| Overall Height: | 325mm |
| Fixing Plate Dimensions: | 200 x 160mm |
| Fixing Hole Size: | 14mm |

