| Terminated/Unterminated: | Unterminated |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 75 Ω |
| Reel Length: | 100m |
| Brand: | S2Ceb-Groupe Cae |
| Outer Diameter: | 5.9mm |
| Attenuation: | 10.5 dB/100m @ 100MHz, 3.3 dB/100m @ 10MHz, 33.5 dB/100m @ 1GHz, 71 dB/100m @ 3GHz |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant, Self-extinguishing |
| Coaxial Type: | PW75 |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Purple |
| Connector A: | Unterminated |
| Connector B: | Unterminated |
Quick Details
Specifications
For use with BNC connectors.
Comprising a multi-strand, flexible core with a cross-section of 0.35 mm2 (7 x 0.25 mm), a polyethylene dielectric and a tinned copper braid.

