| Gender: | Female |
|---|---|
| Width: | 14.6mm |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Length: | 17.5mm |
| Series: | PT 1.5/ 5-PVH-3.5 |
| Mounting Type: | Cable Mount |
| Number Of Contacts: | 5 |
| Number Of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.5mm |
| Depth: | 11.1mm |
Quick Details
Specifications
A range of green, Phoenix Contact terminal blocks from the PT 1.5 range.
The through-hole terminal blocks are used to secure and terminate wires. Individual terminals use a screw to tighten the wire to make an electrical connection.
Maximum contact force gives low-temperature rise
High capacity thanks to the rectangular block space
Can accommodate a wide range of wire sizes
Reliable connection provided
Various numbers of positions can be combined due to the latching on the sides
3.5 mm and 5 mm pitch available
The through-hole terminal blocks are used to secure and terminate wires. Individual terminals use a screw to tighten the wire to make an electrical connection.
Maximum contact force gives low-temperature rise
High capacity thanks to the rectangular block space
Can accommodate a wide range of wire sizes
Reliable connection provided
Various numbers of positions can be combined due to the latching on the sides
3.5 mm and 5 mm pitch available

