| Terminated/Unterminated: | Unterminated |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 75 Ω |
| Reel Length: | 100m |
| Brand: | Van Damme |
| Outer Diameter: | 3.10 mm ± 0.15 |
| Attenuation: | 47.98 dB/100m MHz @ 743, 63.70 dB/100m MHz @ 1485 |
| Coaxial Type: | RG59/U, RG6/U |
| Conductor Strand Type: | Solid |
| Sheath Colour: | Blue |
| Connector A: | Unterminated |
| Connector B: | Unterminated |
Quick Details
Specifications
These two single coaxial cables suitable for analogue, SDI and HD-SDI trasmission are based around industry standard RG6/U and RG59/U with stranded centre conductor for flexible use and are ideal for use as patchcords, shorter HD-SDI cables and cable reel systems.

