| Characteristic Impedance: | 150 Ω |
|---|---|
| Reel Length: | 152m |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Insulation material: | Foam HDPE |
| Brand: | Belden |
| Length: | 152m |
| Capacitance: | 54.12 pF/m |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Outer Diameter: | 8.76mm |
| Number of Strands: | 19 |
| Core Strands: | 19/34 |
| Size of Strands: | 34 AWG |
| Attenuation: | 2.7 dB/100ft @ 50MHz, 4.3 dB/100ft @ 100MHz, 6.2 dB/100ft @ 200MHz, 8.8 dB/100ft @ 400MHz |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Cable Shape: | Coaxial |
| Standards Met: | Euroclass Eca |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Velocity ratio: | 78% |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Black |
Quick Details
Specifications
A twinaxial or 'twinax' cable with Duofoil? outer shield and Datalene? insulation.
Applications
· Originally for computer connections, the 9182 has multiple uses in industrial communication networks
· Ideal for RS-485 communication and other standard PLC protocols
Applications
· Originally for computer connections, the 9182 has multiple uses in industrial communication networks
· Ideal for RS-485 communication and other standard PLC protocols

