| Characteristic Impedance: | 150 Ω |
|---|---|
| Brand: | Lapp |
| American Wire Gauge: | 19 AWG |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor Resistance: | 133 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 2 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Sheath Material: | Polyethylene PE |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.64 mm² |
Quick Details
Specifications
Fast Connect (FC) cable design
Can be used for PROFIBUS-DP as well as for PROFIBUS-FMS and FIP
Ideal for automation applications, industrial machinery and plant engineering
Halogen free
For fixed installation
Maximum electromagnetic screening
Suitable for use in dry or damp rooms

