| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
|---|---|
| Insulation material: | PUR |
| Brand: | Lapp |
| Oil Resistant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| American Wire Gauge: | 22 |
| Outer Diameter: | 5mm |
| Minimum Bend Radius: | 5 x D |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Cable Shape: | Multicore |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Number of Cores: | 5 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyurethane PUR |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.34 mm² |
Quick Details
Specifications
Conductor of super-fine strands in accordance with DIN VDE 0295 class 6
Suitable for continuously flexing applications
Approved AWM UL-style 20549, 80°C / 300V
Core insulation of modified polypropylene (PP)
Outer sheath of matt black halogen-free polyurethane, adhesion free
Good oil, chemical and solvent resistance

