| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
|---|---|
| Insulation material: | PVC |
| Brand: | Lapp |
| Length: | 50m |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| American Wire Gauge: | 23 AWG |
| Number of Strands: | 5 |
| Outer Diameter: | 4.9mm |
| Minimum Bend Radius: | 10 x D |
| Core Strands: | 5/0.25 mm |
| Size of Strands: | 0.25 mm |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Number of Cores: | 5 |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 900 V |
| Sheath Material: | Polyurethane PUR |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.25 mm² |

