| Insulation material: | TPE |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Brand: | Igus |
| Oil Resistant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Outer Diameter: | 10.5mm |
| American Wire Gauge: | 15 AWG |
| Screen Type: | Braid |
| Minimum Bend Radius: | 4 x D |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 4 |
| Voltage Rating: | 1 kV, 600 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 1.5 mm² |
| Earth Cable: | Yes |
Quick Details
Specifications
For high load requirements
Preferably indoor applications, but also outdoor ones at temperatures +5 oC
Fine-wire stranded conductor in especially bending-resistant version consisting of bare copper wires (following EN 60228)
Temperature moved from -5 oC to 70 oC
Without influence of oil
Shielded
Flame-retardant in accordance to IEC 60332-1-2, CEI 20-35, FT1, VW1-1
Freely suspended and gliding travel distances up to 100 m, Class 3
Low-adhesion, oil-resistant mixture on the basis of PVC, adapted to suit the requirements in energy chains (following DIN VDE 0281 Part 13)

