| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
|---|---|
| Insulation material: | TPE |
| Brand: | Igus |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| American Wire Gauge: | 22 |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Screen Type: | Braid |
| Minimum Bend Radius: | 7.5 x D |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Cable Shape: | Multicore |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 5 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 0.34 mm² |
Quick Details
Specifications
Igus CF140.UL Chainflex control cable for medium load requirements. Chainflex cables have been designed for durability and to reduce downtime due to cable failure.
Flame retardant CFRIP? tear strip
Silicone-free
Abrasion-resistant jacket material
No corkscrewing
High tensile strength core element
Flame retardant CFRIP? tear strip
Silicone-free
Abrasion-resistant jacket material
No corkscrewing
High tensile strength core element

