| Characteristic Impedance: | 150 Ω |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -30°C |
| Brand: | Lapp |
| Oil Resistant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| American Wire Gauge: | 19 AWG |
| Outer Diameter: | 11.3mm |
| Minimum Bend Radius: | 15 x D mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Number of Cores: | 6 |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Sheath Material: | Polyurethane PUR |
| Sheath Colour: | Purple |
| Cross Sectional Area: | 0.64 mm², 1.5 mm² |
Quick Details
Specifications
For highly flexible applications (power chains, moving machine parts), for data transmission + power supply
For use where the combination of a halogen-free outer sheath with properties similar to PUR and enhanced flame-retardance is required
Can be used for PROFIBUS-DP as well as PROFIBUS-FMS and FIP
Ideal for automation applications, industrial machinery and plant engineering, power chain
Halogen free
Oil resistant
HYBRID: cable
Flame-retardant according IEC 60332-1-2

