| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
|---|---|
| Insulation material: | TPE |
| Brand: | Igus |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Outer Diameter: | 10.5mm |
| American Wire Gauge: | 14 |
| Minimum Bend Radius: | 7.5 x D |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Cable Shape: | Multicore |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Number of Cores: | 4 |
| Voltage Rating: | 1 kV |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 2.5 mm² |
Quick Details
Specifications
Multi-strand bare copper core, particularly flexible.
PVC mix insulation with high mechanical strength.
Black conductors are marked with white lettering.
Perfectly suited for cable-holder chains.
General screening in ultra-flexible copper on CF 31 models.
Cable length: 20 metres.

